18-06-2020

Kreatywne tablice z po których możemy pisać specjalnymi mazakami bądź zwyczajną szkolną kredą to niekwestionowany hit ostatnich lat. Nie tylko fantastycznie wyglądają, dodając charakteru każdemu pomieszczeniu, są również wyjątkowo praktyczne!

Pomiędzy miłośnikami tych innowacyjnych rozwiązań panuje jednak nieustanny dylemat - tablica kredowa czy suchościeralna? Bo choć po każdej z nich możemy pisać, posiadają one całkowicie inne właściwości, a także sprawdzają się w zupełnie różnych okolicznościach! Aby łatwiej było Ci wybrać odpowiednią tablicę, która spełni wszystkie Twoje potrzeby przygotowaliśmy krótki poradnik, który nie tylko odpowie na Twoje wszystkie pytania oraz wątpliwości, ale również zainspiruje Cię do wykorzystania tablic w swoim domu, biurze bądź firmie!

Zapoznaj się ze spisem treści naszego dzisiejszego artykułu, ułatwi Ci on odnalezienie wszystkich niezbędnych informacji.

1. Tablica kredowa

2. Tablica suchościeralna

3. Tablica kredowa vs. suchościeralna.

4. Kilka inspiracji na wykorzystanie tablic

5. Najczęściej zadawane pytania

Nie przedłużając, zapraszamy do lektury!

1. Tablica kredowa

Tablice kredowe towarzyszą nam już od wczesnych lat szkolnych. Chyba każdy z nas pamięta charakterystyczny zapach kredy oraz zaciekłe walki o to, kto będzie mógł na szkolnej przerwie wyczyścić jej powierzchnię. Tablice kredowe budzą w nas miłe wspomnienia, pamiętajmy jednak, że w dalszym ciągu możemy wykorzystać je na wiele sposobów - nie tylko w placówkach szkoleniowych, ale i w życiu codziennym!

Zalety tablicy kredowej

 • Wysoka trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania
 • Szeroki wybór wariantów oraz rozmiarów
 • Łatwe czyszczenie
 • Banalnie prosty montaż
 • Dostępna w wielu różnych kształtach

Tablice kredowe są stosunkowo tanie, tak samo jak kreda, która również nie kosztuje majątku. Oprócz tego, dużym plusem tablicy kredowej jest łatwość czyszczenia jej. Potrzebujesz tylko zwykłej gąbki i trochę wody. Mogą to zrobić samodzielnie nawet najmłodsi!

Wady

 • Kredowy pył

Główną wadą tablicy kredowej jest pył, który powstaje podczas pisania kredą. Nie tylko brudzi on sąsiadujące z tablicą powierzchnie, ale i jego częste wdychanie może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku okazują się być specjalne markery kredowe, które praktycznie do zera ograniczają pylenie kredy.

2. Tablica suchościeralna

Tablica suchościeralna to rozwiązanie zdecydowanie zyskujące na popularności. Sale szkoleniowe, szkoły, świetlice, a nawet pokoje dziecięce czy gabinety – we wszystkich tych miejscach przydają się niezastąpione tablice suchościeralne w różnych rozmiarach oraz opcjach montażowych. Tablica suchościeralna to młodsza siostra tablicy kredowej, która szczyci się łatwiejszym oraz czystszym użytkowaniem.

Zalety tablicy suchościeralnej

 • Czystość użytkowania
 • Czyszczenie powierzchni bez brudzenia rąk
 • Możliwość wyboru wykończenia tablicy
 • Dostępność wielu wariantów, rozmiarów oraz kształtów

Istotną cechą tablic suchościeralnych, która często sprawia, że często wybieramy je do szkół, jak i domów czy biur jest czystość ich użytkowania. W ich przypadku, w przeciwieństwie do tablic kredowych, nie musimy zmagać się z uciążliwym pyłem kredowym, powierzchnię tablicy ścieramy specjalną gąbką bądź ścierakiem - bez brudzenia dłoni!

Wady tablicy suchościeralnej

 • Wyższa cena niezbędnych akcesoriów

Chociaż dużą zaletą jest czystość użytkowania tablicy dzięki specjalnie przeznaczonym dla niej akcesoriom to musimy pamiętać, że zarówno gąbki, jak i pisaki trzeba regularnie uzupełniać, a w przypadku tych ostatnich dbać, by nie wysychały. Powierzchnia tablicy z czasem ulega zużyciu, dlatego ważne jest, aby regularnie ją czyścić i dbać o jakość pisaków.

Jakie tablice kredowe oraz suchościeralne znajdziesz na rynku?

Tablice samoprzylepne to jedne z najpopularniejszych wersji tablic, które możesz wybrać. Bezpieczne i banalnie proste w montażu. Przykleisz je bezpośrednio na wybraną powierzchnię, możesz również przyciąć je idealnie do swoich potrzeb. Nie potrzebujesz praktycznie żadnych narzędzi do montażu tablicy, jednak aby go sobie ułatwić możesz wykorzystać raklę.

Tablice na podkładzie PCV to ciekawe rozwiązanie, które fantastycznie zastępuje ciężkie, tradycyjne tablice szkolne. Lekkie oraz usztywnione tablice na PCV możesz przykleić za pomocą dwustronnej taśmy montażowej oraz w razie potrzeby przenieść w inne miejsce. To wygodne i praktyczne rozwiązanie!

Każdą tablicę możesz kupić również w wersji magnetycznej, zlecić wykonanie jej w eleganckiej ramie bądź wybrać odpowiedni nadruk, który zostanie zaaranżowany na jej powierzchni. To nieskończony wachlarz możliwości personalizacji!

3. Tablica kredowa vs. suchościeralna

Jak sam widzisz, każda tablica posiada swoje wady oraz zalety. Istotnym aspektem jest rzetelne przeanalizowanie swoich potrzeb oraz charakterystycznych cech każdej z tablic, aby dopasować dla siebie odpowiedni produkt. Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie która z tablic jest lepsza. Możemy jednak zasugerować w jakich przestrzeniach sprawdzą się jej poszczególne wersje. Z pewnością zainspirują Cię nasze poniższe pomysły oraz aranżacje!

4. Kilka inspiracji na wykorzystanie kreatywnych tablic

Tablica kredowa do dziecięcego pokoju

Idealnym rozwiązaniem do dziecięcego pokoju będą kreatywne tablice kredowe o niebanalnych kształtach! Kredowy słoń, hipopotam czy może urocza chmurka? Każde z nich może w zaledwie kilka chwil pojawić się na ścianie dziecięcego pokoju oraz zaprzyjaźnić z jego małym mieszkańcem! Zapewnij swojemu dziecku rozwój przez doskonałą zabawę! W końcu nikt nie powiedział, że nauka musi być nudna, a my jesteśmy wręcz przekonani, że może ona stać się doskonałą zabawą! Wspólnie piszcie, rysujcie i grajcie w kalambury.

Kredowa tablica dla gastronomii

Kredowe tablice doskonale sprawdzą się w restauracjach, pubach, kawiarniach i innych miejscach publicznych, gdzie mogą zostać wystawione zarówno na zewnątrz, jak i schowane wewnątrz lokalu.

Wykorzystaj je aby zapisać podstawowe dania dnia albo specjały oferowane w konkretnym miejscu oraz żeby zachęcić przechodniów do odwiedzenia swojego lokalu. W każdej chwili będziesz mógł wyczyścić nieaktualne już menu oraz zapisać nowe propozycje dla swoich klientów. Pamiętaj też o zapisaniu kilku miłych słów dla swoich klientów, z pewnością to docenią! Wszystko to wygląda bardzo ciekawie, designersko i efektownie, co także nadaje szczególny klimat całemu miejscu. Klienci z pewnością będą oczarowani wystrojem Twojego lokalu i z chęcią do niego wrócą - może nawet przyprowadzając przyjaciół!

Suchościeralna tablica do biura i gabinetu

Tablice suchościeralne wykonane z najwyższej jakości materiałów doskonale sprawdzą się w biurach, salach konferencyjnych, placówkach edukacyjnych oraz przestrzeniach coworkingowych. Przeprowadzisz na nich wszystkie ważne zebrania oraz konferencje, rozwiążesz skomplikowane obliczenia czy też zapiszesz plan działania i organizacji Twojego przedsiębiorstwa. Wykorzystaj je również w swoim domowym gabinecie - zapisując plan dnia, daty spotkań czy też motywujące do pracy hasło!

5. Najczęściej zadawane pytania dotyczące tablic

 • Jak mogę samodzielnie zregenerować powierzchnię mojej tablicy suchościeralnej?

Szybkim sposobem na samodzielną regenerację takiej tablicy jest pokrycie jej folią tablicową samoprzylepną. Wysokiej jakości produkt o grubości jedynie 0,2mm bez problemu ukryje się w obrysie tablicy, a nowa powierzchnia posłuży nam przez kolejny okres użytkowania.

Dodatkową zaletą jest możliwość zaprojektowania indywidualnego nadruku, który zmieni naszą dotychczasową tablicę na dopasowany do naszych potrzeb planer, grafik lub tabelę.

Zregenerowana w ten sposób tablica wyposażona we własne logo oraz grafikę będzie praktycznym miejscem do dalszej pracy, a zarazem wiszącą reklamą firmy. Co więcej, jeśli specyfika Twojej działalności wymusza cykliczną zmianę tablicy, tablica samoprzylepna jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. W łatwy sposób możesz zastąpić ją nową tablicą odklejając ją od powierzchni bazowej tablicy i zastępując zupełnie nową.

 • Jakie wykończenie tablicy suchościeralnej wybrać?

Powierzchnia tablic suchościeralnych może być matowa lub błyszcząca.

Tablica błyszcząca posiada rewelacyjne właściwości ścieralne niezależnie od tego czy napis jest ścierany bezpośrednio po jego wykonaniu czy po dłuższym czasie pozostawania na tablicy. Nigdy nie występują na niej duszki charakterystyczne dla tradycyjnych tablic.

Tablica idealnie sprawdzi się w miejscach intensywnego użytkowania takich jak biura, szkoły czy pokój dziecięcy.

Tablica matowa posiada delikatną, niewidoczną dla oka lekko porowatą strukturę. Dzięki swojej charakterystycznej powierzchni tablica w znacznie mniejszym stopniu odbija światło. Rozwiązanie to umożliwia na opcjonalne wykorzystanie tablicy jako ekranu dla rzutnika.

 • Czy do tablicy kredowej sprawdzi się zarówno kreda szkolna jak i chodnikowa?

Zdecydowanie odradzamy używanie kredy chodnikowej. Może ona posiadać ostre drobinki, które uszkodzą powierzchnię tablicy. Rekomendujemy używanie kredy szkolnej bądź specjalnych mazaków kredowych.

Szybka wysyłka
Przesyłki ubezpieczone na wypadek uszkodzeń, wysyłka do UE.
Wsparcie techniczne
Kompetentna i przyjacielska obsługa
100% Bezpieczeństwo
Szyfrowane połączenie i zabezpieczenie SSL
Masz prawo być zadowolonym
24 - miesięczna gwarancja, możliwość zwrotu produktu