Eklektyzm we wnętrzach? Bardzo proszę!

Dekoracje dla domu oraz mieszkania

Skąd wziął się termin eklektyzm i czym się charakteryzuje? Eklektyzm czyli łączenie dwóch lub więcej pozornie niepasujących do siebie elementów, które w efekcie końcowym pozwalają uzyskać naprawdę interesującą całość. Eklektyzm to styl, które funkcjonuje nie tylko wnętrzach, ale również w wielu innych dziedzinach ludzkiego życia, takich jak moda, muzyka czy też literatura! Omówmy ten nam najbliższy - czyli eklektyczny wystrój wnętrz!

Jakie cechy nosi więc wnętrze, które możemy nazwać eklektycznym?

Flirt różnych stylów aranżacyjnych

Flirt, ale absolutnie nie gorący, nieprzemyślany romans! Najlepiej będzie jeśli do wybranej bazy dodasz akcenty drugiego stylu, łącząc je wspólnym elementem. Możesz również połączyć stare z nowym - to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań aranżacyjnych. Nowoczesne meble umiejscowione na nadgryzionej zębem czasu, starej podłodze z pewnością stworzą niezapomniane wrażenie!

Znajdź wspólny mianownik!

fototapeta z widokiem na Amsterdam

Misz masz kontrolowany to słowo klucz w tematyce eklektyzmu! Aby zachować jego kontrolowany nieład warto znaleźć wspólny element, który połączy pozornie niepasujące do siebie akcenty. Wspólnym elementem może okazać się kolor, tkanina bądź faktura. Wybierz swój temat przewodni i zaprojektuj swoje wnętrze marzeń!

Dodatki mają głos!

Dodatki odgrywają tutaj jedną z najważniejszych ról. Często zastosowanie kilku wspólnych akcentów w postaci spójnej kolekcji ściennych naklejek, szablonów malarskich czy też nadających ciekawego charakteru fototapet.

Welurowe naklejki sprawdzą się w połączeniach aranżacyjnych, gdzie bazą został pełen przepychu barok czy też styl glamour. Dodadzą one charakteru oraz klimatycznego ciepła, które z pewnością przyda się podczas długich, chłodnych wieczorów.

Eklektyzm to nie chaos!

To nie jest do końca prawdą, że jeśli nie możesz zdecydować się na jeden styl aranżacyjny, połączysz więc kilka - będzie to eklektyzm. Nie do końca... Bo choć w eklektyzmie część rzeczy wygląda jakby zostały połączone ze sobą zupełnie przypadkowo, często jest to działanie mocno przemyślane. Nawet jeden nieostrożny ruch czy niepotrzebny dodatek może wprowadzić chaos bądź spowodować, że wnętrze będzie wyglądało po prostu kiczowato.

Co sądzicie o eklektyzmie po bliższym zapoznaniu się z jego wyznacznikami? Nam bardzo się podoba!

powrót do aktualności
Menu