Ciepłe czy zimne kolory - których użyć w jakich pomieszczeniach?

dekoracje dla domu oraz mieszkania

Dosyć często zastanawiamy się nad znaczeniem różnych kolorów. Większość z nas wie jak działają na nas poszczególne barwy i potrafi wykorzystać tę wiedzę podczas przeprowadzania remontu. Zdajemy sobie sprawę jaką rolę odgrywają w naszym życiu różne barwy, wiemy które z nich nas denerwują, irytują czy też przyprawiają o ból głowy, ale również instynktownie wiemy w otoczeniu jakich barw czujemy się zadowoleni, spełnieni oraz spokojni. Jednak niewielu z nas zwraca uwagę na pojęcie barw ciepłych oraz chłodnych. Mimo, że nie zdajemy sobie z tego sprawy, temperatura barw może mieć ogromny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

folia kredowa na drzwi

Ciepłe barwy

Najbardziej podstawowa definicja temperatury barw to ta, w której uznajemy, że barwy, które nie są pochodnymi fioletu, zieleni oraz błękitu są kolorami ciepłymi. Czerwienie, żółcie, pomarańcze czy beże - to najbardziej rozpoznawalne kolory o ciepłym zabarwieniu. Barwy tego typu warto wybierać, jeśli w naszym mieszkaniu brakuje odpowiedniego oświetlenia. W tym wypadku będą prezentowały się o niebo lepiej niż ich chłodni znajomi. Połączenie kilku odcieni w ciepłej kolorystyce optycznie pomniejszy pomieszczenie, ale sprawi również, że stanie się ono wyjątkowo przytulne.

Zimne barwy

Chłodne odcienie najlepiej komponują się z innymi zimnymi kolorami. Odbieramy je jako spokojne, kojące, często również wyciszające, dlatego więc doskonale sprawdzają się one w sypialniach. Dzięki ciemnym, chłodnym kolorom uzyskamy nowoczesne, nietypowe wnętrze, któremu chłodna kolorystyka nada niewymuszonej elegancji. Głębokie odcienie pozwalają uzyskać wrażenie luksusu. Chłodne barwy zwiększają również optycznie nasze pomieszczenia.

fototapeta wieża eiffla

Czy warto łączyć ciepłe i zimne barwy?

Zadanie tego typu nie należy do najłatwiejszych, warto się go jednak podjąć, jeśli pragniemy uzyskać naprawdę niebanalny efekt. Aby uniknąć niedopasowania trzymaj się kilku podstawowych zasad, które zdecydowanie ułatwią Ci wybór kolorów.

Połączenia monochromatyczne

Świetnie sprawdzą się w sypialniach. Połączenia monochromatyczne to odcienie tego samego koloru, która na kole barw znajdują się w obrębie tego samego paska. Idealne jeśli zależy Ci na spokojnej oraz kojącej wzrok i zmysły aranżacji.

Połączenia pokrewne

Kolory pokrewne to te barwy, która na kole znajdują się obok siebie. Tegu typu połączenia szczególnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Barwy dopełniające się

Barwy dopełniające się to zestawienia kolorów, które na kole barw leżą naprzeciwko siebie. Odważne połączenia, opierające się na kontraście wprowadzą do wnętrz sporą dawkę niebanalnej dynamiki. Dopełniające się połączenie kolorów doskonale wpasuje się w biurowe przestrzenie, gdzie kontrastowa oraz energetyzująca kolorystyka dodadzą siły oraz motywacji do działania.

Jeśli jednak nie planujesz przeprowadzać generalnego remontu w najbliższym czasie, ale kolorystyka Twoich wnętrz pozostawia już wiele do życzenia - mamy na to radę! Fototapety w konkretnych - chłodnych lub ciepłych barwach w szybki i prosty sposób mogą odmienić Twoje wnętrze, bez zbędnego bałaganu.

Naszą ofertę fototapet w chłodnych oraz ciepłych barwach znajdziesz tutaj: https://www.deco-strefa.com.pl/k27,fototapety-na-sciane.html

powrót do aktualności
Menu